Çiçek Saksıları

Beton Saksılar

Beton Saksı
Beton saksılar güçlü kök sistemi isteyen bitkiler için ideal.

Çevrenize baktığınızda belediyeler, kamu binaları gibi alanlarda kullanılan beton saksıları görebilirsiniz. Bunun temel nedeni hiç bakım istemeden, yıllarca koyulduğu yerde kalabilmesidir.

Betonun ağırlığı yalnızca kütlesel değil doğal görüntüsü bakımıyla da ağır bir hava vermektedir. Giriş kapıları, yürüyüş yolları gibi alanlar için kusursuz bir seçimdir. Ağırlığı dezavantajıdır ancak çalınma veya güçlü kök sistemine sahip büyük ağaçlar dikildiğinde dezavantajı avantaja dönüşmektedir.

Beton saksılar çeşitli renk ve desenlerde üretilebilmektedir. Özellikle betonun doğal gri tonu bahçeler için eşsiz bir güzellik sunar.

Son yıllarda betonun doğal görünüşünden vazgeçmek istemeyip ağırlığından şikayet edenler için beton taklidi fiberglasslar üretilmiştir. Beton görüntüsüyle neredeyse ayırt edemeyeceğiniz benzerliktedir. Tek farkı fiberglasın hafif olmasıdır.

Beton Saksıların Avantajları :
  •     Çeşitli renk ve desenleri vardır.
  •     Uzun ömürlüdür ve az bakım ister.
  •     Ağaçlar ve çalılar gibi güçlü kök yapısına sahip bitkiler için uygun yapıdadır.
  •     Yüksek yalıtım ve tamponlama özelliği bitki köklerini ani sıcaklık değişikliklerinden korur
  •     Havalanma ve drenaj özelliği vardır.
  •     Ağır yapısı, neredeyse kırılmayan özelliği kamusal alanlar için vazgeçilmez yapmaktadır.
  •     Kışın donlardan etkilenmez. Yazın yüksek sıcaklıklarda bitki köklerini serin tutar

Dezavantajları:
  • Ağır yapısı en büyük dezavantajıdır. İçi toprak dolu saksılar 1 ton ağırlığa ulaşabilmektedir. Yer değişiklikleri problem olmaktadır.
  • Drenaj özelliğinden dolayı sık sulanması gerekir.
Beton Saksı Çeşitleri

Hypertufa; pomza, torf ve çimento karışımıyla hazırlanan bir tür beton saksı. Betondan çok daha hafif, daha fazla havalanma özelliği var. Dayanıklılık olarak beton saksıdan bir derece düşük. Yalnızca bahçeler için değil evdeki çiçekler içinde kullanılabilme özelliği var.

Pomza ve çimentoyla hazırlanan bir çeşit saksı. Pomzanın hafifliği ön plana çıkarılmış. Dış yüzeyi ince pomza taşlarıyla kaplanarak, dekoratif görünüm kazandırılmış


Mozaik ve çimentodan üretilmiş bu saksının en büyük özelliği dayanıklı oluşu. Mozaik taneleri  saksı içerisinde inci taneleri gibi dağılarak dekoratif bir hava vermiş. Yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler için ideal. 
Döküm beton saksılar.  Dayanıklı oluşu, kolay çalınamaması ve bakım istemeyen özellikleri nedeniyle belediyeler, şirketler veya kamusal alanlarda tercih edimektedir.  İstenilen desenlerde ve ebatlarda üretimi yapılabilmektedir. İstenildiğinde özel logolu saksılar üretim şansıda vardır. Bulunduğu mekanla bütünlük sağlaması için dış yüzeyi boyanabilmektedir. Bahçeler için kullanımında daha çok kendi doğal rengi tercih edilmektedir.

0 yorum: